W dniu 11 grudnia 2014 roku, w okresie adwentu, zrealizowano ostatnie w 2014 roku spotkanie, podczas którego przekazane zostało pozdrowienie adwentowe wraz z pewnymi przemyśleniami, co uczynił dla nas ks. Krzysztof Cienciała z naszej parafii. W drugiej części spotkania w nawiązaniu do 120. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera, wysłuchaliśmy interesującego referatu przedstawiającego jego bogaty w wydarzenia życiorys – Fiedler był podróżnikiem, pisarzem oraz przyrodnikiem.
Prelegentem była dr Aleksandra Marcelińska, która przypomniała najważniejsze pozycje książkowe jego autorstwa, a to przywołało wielu osobom wspomnienia – powrót do swojej młodości, w której czytali jego książki oraz poznawali jego życie. Wizualizacja pokazała także muzeum podróżnika, które znajduje się w Puszczykowie pod Poznaniem.
Po prelekcji uczestnicy spotkania – członkowie i sympatycy PTEw składali sobie życzenia świąteczne dzieląc się opłatkiem. Na zakończenie ks. bp Jan Szarek przekazał nam radosne wydarzenie związane z 1. zwrotką kolędy – pieśni nr 66 – „O błogosławiony…”, która powstała w roku 1816. Jej autor, Johannes Daniel Falk, będąc wówczas bardzo chory spodziewał się nawet śmierci i w tej trudnej sytuacji ułożył dla swoich dzieci na Boże Narodzenie tę 1. zwrotkę pieśni na bazie melodii sycylijskich rybaków. Dzieci szybko nauczyły się melodii i z wielką radością zaśpiewały kolędę.
Johannes Daniel Falk urodził się w 1768 w Gdańsku. Studiował teologię i języki obce, został pisarzem, nauczycielem. Przeprowadził się do Weimaru, gdzie często spotykał się z Johannem Wolfgangiem Goethe. Ożenił się i miał siedmioro dzieci. Jego szczęście nie trwało długo, gdyż wojny napoleońskie zniszczyły miasta i wsie, wszędzie było wiele biednych ludzi pozbawionych dachu nad głową. Johannes Falk założył Towarzystwo Przyjaciół Pomocy w Biedzie. Przyjmował sieroty do swojego domu, wyremontował stary zamek w którym zgromadził ponad 200 sierot. Ponieważ kiedyś tu nocował M. Luter, nazwał ten dom jego nazwiskiem.
Johannes Daniel Falk doświadczył pomocy i wsparcia Bożej miłości, co pozwoliło mu poznać, co może nasze życie ubogacić – jest to miłość, otwarte serce, które możemy podarować bliźniemu. Tak Bóg przychodzi na ziemię, dlatego „cieszcie się chrześcijanie”. Przyjście Zbawiciela to najwspanialsza akcja ratunkowa na ziemi, to On opuścił Ojca Tron, aby do nas się zbliżyć i podać nam tę linę ratunkową. To radosne wydarzenie opisują nam kolędy.
Tekst i zdjecia: Ligia Jasiok
Odpowiedz