Archiwum

Mariawityzm – historia i dzień dzisiejszy

Ks. dr Tomasz Mames podczas prelekcji

Priorytetem spotkań organizowanych przez warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego są wprawdzie różne przejawy życia i działalności szeroko rozumianego protestantyzmu, staramy się jednak o to, żeby w naszej pracy obecny był również aspekt ekumeniczny. Kierując się tą zasadą zapraszamy od czasu do czasu reprezentantów innych działających na terenie naszego kraju Kościołów, aby opowiedzieli nam o sobie.

W poniedziałek 15 grudnia 2014 r. naszym gościem był ks. dr Tomasz Mames, który przedstawił prelekcję multimedialną „Mariawityzm – historia i dzień dzisiejszy”.

Kapłanka z Kościoła Katolickiego Mariawitów i ks. Tomasz Mames z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

Prelegent w interesujący sposób przedstawił rozwój ruchu mariawickiego, który zrodził się pod koniec XIX stulecia w Kościele Rzymskokatolickim w zaborze rosyjskim, a po potępieniu go przez biskupów i Watykan przekształcił się w niezależny Kościół Mariawitów, który nawiązał kontakty i wspólnotę z Kościołami starokatolickimi w Europie Zachodniej zrzeszonymi w Unii Utrechckiej. Mariawici nie ustrzegli się, niestety, wewnętrznych konfliktów, które w 1935 r. doprowadziły do podziału na Kościół Starokatolicki Mariawitów (grupa płocka, ok. 25 tys. wiernych) i Kościół Katolicki Mariawitów (grupa felicjanowska, kilka tysięcy wiernych). Prelegent jest kapłanem  pierwszego z wymienionych Kościołów, będącego członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej i Światowej Rady Kościołów.

Podczas najbliższego spotkania, przewidzianego na poniedziałek 19 stycznia 2015 r., Tadeusz Władysław Świątek przedstawi prelekcję: „Udział ewangelików przeobrażeniach Warszawy”.

Karol Karski

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>