Archiwum

Jubileusz osiemdziesięciolecia „Prażakówki” obchodzono w Ustroniu

W pierwszym rzędzie od prawej: ks. Piotr Wowry, Ireneusz Szarzec - burmistrz Ustronia, Marzena Szczotka - zastępca przewodn. Rady Miasta

Prezes Oddziału, Danuta Pilch, w tle portrety od lewej: Jerzego Prażaka i ks. Pawła Nikodema

Jubileusz osiemdziesięciolecia „Prażakówki” – pod takim tytułem w dniu 16 września 2014 r. odbyła się sesja popularnonaukowa, której organizatorami było Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Ustroniu oraz Towarzystwo Miłośników Ustronia.

Wygłoszone zostały trzy referaty:

  • Lidia Szkaradnik (dyrektor Muzeum Ustrońskiego) – Z przeszłości „Prażakówki”,
  • Bożena Kubień (prezes Towarzystwa Miłośników Ustronia) – „Prażakówka” w latach 1922-1934: idea – budowa – rozbudowa (z prezentacją fotografii),
  • Barbara Nawrotek-Żmijewska – (dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Prażakówka”) – „Prażakówka” współcześnie.

Lidia Szkaradnik

Bożena Kubień

Barbara Nawrotek-Żmijewska

Uczestnicy spotkania mieli okazję do zapoznania się z dotychczas nieznanymi faktami z przeszłości tego obiektu. Szczególnie wiele z nich zaprezentowała w swoim referacie Bożena Kubień. W procesie projektowania, budowy i rozbudowy zaangażowani byli znakomici w tamtych czasach architekci i budowniczowie: Tadeusz Michejda, Józef Kozieł oraz Juliusz Stritzki i Jan Stritzki. Wielkie też było zaangażowanie zborowników ustrońskich, a ówczesny burmistrz Ustronia Jan Błaszczyk osobiście furmanką zwoził na plac budowy materiały budowlane. Zainteresowało to obecnego na naszej sesji burmistrza Ireneusza Szarca.

Ciekawa i interesująca była dyskusja, która rozwinęła się po referatach. Edward Markuzel przyniósł dokumenty dotyczące działającego tam w okresie międzywojennym kina „Świt”. Znalazł je u babci, która w „Prażakówce” mieszkała. Zainteresowały one szczególnie Halinę Żelińską, której ojciec Karol Gogółka był jednym z trzech założycieli tego kina.

Zespół S.D.G. z Ustronia

Sesję uświetnił występ młodzieżowego zespołu wokalno-instrumentalnego S.D.G. (Soli Deo Gloria). Zespół działa przy parafii ustrońskiej, a prowadzi go Paweł Branc. Była także kawa, herbata i ustrońskie kołacze.

Sesja odbyła się prawie dokładnie w 80. rocznicę uroczystego poświęcenia i otwarcia „Prażakówki”. Uroczystość z udziałem wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego miała miejsce 23 września 1934 roku. Była to niedziela.

W tej krótkiej notatce nie sposób przedstawić wszystkie informacji zawarte w referatach i dyskusji. Znajdą się one w 17. tomie „Pamiętnika Ustrońskiego”, którego wydanie Towarzystwo Miłośników Ustronia przewiduje na grudzień tego roku.

Tekst i zdjęcia: Michał Pilch

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>