W tym roku 23 sierpnia ponownie pojechaliśmy na Opolszczyznę do Brzegu i Opola. Tak jak przed rokiem, oprowadzał nas opolski przewodnik Zbigniew Perdak.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Zamek zwany Śląskim Wawelem wzniesiony został na miejscu gotyckiego zamku warownego. Dzisiejszy renesansowy kształt zawdzięcza przebudowie zrealizowanej przez włoskich architektów – Jakuba Parra, Franciszka Parra i Bernarda Niurona. Po zniszczeniach w czasie wojen śląskich i ostatniej wojny został odbudowany w latach 1966-1990. Zachowana bogato rzeźbiona fasada budynku bramnego jest zaliczana do najznakomitszych zabytków renesansu w Europie Środkowej. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Piastów Śląskich, które mieliśmy okazję zwiedzić. W pomieszczeniach w ramach stałej ekspozycji prezentowana jest historia miasta, dzieje Piastów Śląskich oraz rzeźby i malarstwo śląskie. Pośród bogatych zbiorów muzealnych znajdują się między innymi sarkofagi książąt legnicko-brzeskich.
Obok zamku stoi zwiedzany przez nas barokowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ciekawe są iluzjonistyczne polichromie wykonane w latach 1739-1745 przez jezuitę Jana Kubena.
Kolejnym zwiedzanym obiektem był kościół św. Mikołaja. Jest to trzynawowa bazylika, wzniesiona w latach 1370-1417 na miejscu wcześniejszego kościoła parafialnego. Kościół ten od czasów Reformacji do 1945 roku był kościołem ewangelickim. Po zniszczeniach w 1945 r. został odbudowany w latach 60.
Zwiedzanie Brzegu kończymy w parafii naszego kościoła pw. św. Łukasza przy ulicy Łokietka. Przywitał nas proboszcz ks. Sławomir Fonfara, który zaprosił uczestników wycieczki na przygotowany przez parafian obiad. Przy obiedzie było sporo okazji do wspominania czasów, kiedy brzeski proboszcz był wikariuszem w naszej parafii. Po obiedzie zwiedziliśmy kościół i mieliśmy okazję zapoznać się z dniem dzisiejszym brzeskiej parafii.
Kościół wybudowano w 1897 roku, korzystała z niego parafia staroluterska. Po zakończeniu działań wojennych kościół i opiekę nad ewangelikami objął nasz Kościół. Początkowo w Brzegu nie było stałego księdza. Dopiero w 1999 roku na stałe zamieszkał na plebanii proboszcz.
Z Brzegu jedziemy do Opola. Zatrzymujemy się na parkingu przy opolskim amfiteatrze i udajemy się na krótki spacer po centrum miasta. Odwiedzamy kościół filialny św. Trójcy z Mauzoleum Piastów Śląskich. Jest także czas na kawę w przyrynkowych kawiarniach.
Nasz pobyt w Opolu kończymy w kościele przy ul. Pasiecznej. Tam przyjął nas ks. bp Marian Niemiec, długoletni proboszcz opolskiej parafii, który zapoznał nas z przeszłością parafii i jej dniem dzisiejszym Za jego czasów niewielka społeczność ewangelicka stała się znana wśród mieszkańców miasta i w lokalnych środkach masowego przekazu.
W lipcu 1997 roku budynek parafialny znalazł się pod trzymetrową falą powodziową. Zniszczone zostało całe wyposażenie kaplicy i sal parafialnych. Jak wysoko była woda można zobaczyć na ostatnim zdjęciu – obok lewego okna umieszczona jest czarna płytka na wysokości dokąd ona sięgała. Po ustąpieniu wody rozpoczęły się prace remontowe. Dzięki pomocy luteran z kraju i zagranicy, w październiku 1998 r. dokonano ponownego poświęcenia, ale już jako kościół.
Pełni wrażeń wróciliśmy do Ustronia.
Tekst i zdjęcia: Michał Pilch
Odpowiedz