Oddział w Jaworzu idąc śladem innych oddziałów, po raz pierwszy w tegoroczne wakacje organizuje swoje zebrania oraz inne imprezy. Jak przystało na wakacje, mają one „lżejszą” tematykę i charakter.
5 lipca została zorganizowana wycieczka na Śląsk Opolski „Szlakiem najstarszych miast śląskich”.
Uczestnicy wycieczki najpierw odwiedzili Brzeg – miasto którego lokacja miała miejsce w połowie XIII wieku, gdzie pierwsze swe kroki skierowaliśmy do Zamku Piastów Śląskich i zwiedziliśmy wszystkie możliwe ekspozycje znajdujące się na czterech kondygnacjach. Później w czasie wolnym na relaks była możliwość obejrzenia miasta, w tym jednego z największych kościołów na Śląsku, kościoła św. Mikołaja należącego do ewangelików od czasów Reformacji do roku 1945.
Następnie wycieczka udała się przez Wołczyn do Byczyny, gdzie zwiedziliśmy kościół ewangelicki, który swą historią sięga XIV wieku. W tym mieście, którego zalążki sięgają czasów przed rokiem 1054, a lokacja roku 1228, na uwagę przede wszystkim zasługują mury obronne okalające owalną linią miasto, pochodzące z przełomu XV i XVI wieku.
Kolejnym i ostatnim miastem, które odwiedziliśmy był Kluczbork, swą historią sięgający połowy XIII wieku. Stoi tam kościół z XIV wieku, który od roku 1527 jest kościołem ewangelickim i jest najstarszą budowlą w tym mieście. Po kościele oprowadził nas proboszcz parafii ewangelickiej, ks. Paweł Szwedo. Po krótkim spacerze po mieście udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Była to ostatnia wycieczka w tym kierunku i na taką odległość, gdyż na wycieczce jednodniowej pokonanie większej odległości zachwiało by proporcjami czasu przeznaczonego na zwiedzanie atrakcji turystycznych, a czasem przeznaczonym na przejazd.
14 lipca miało miejsce comiesięczne zebranie oddziału, którym rozpoczęliśmy wakacyjne Spotkania z Literatami. Pierwszym prelegentem w tym cyklu był Leopold Kłoda, który zaprezentował sylwetkę „Jana Kochanowskiego, największego polskiego poety okresu renesansu w 430 rocznicę śmierci”.
24 lipca bielski oddział PTEw zaprosił nas na spotkanie przy grilu do „Betanii” w Wapienicy – dzielnicy Bielska-Białej. Na zaproszenie odpowiedzieliśmy bardzo chętnie, gdyż zapowiedziane tematy, które miały być zaprezentowane – o świętej górze Athos oraz o desakralizacji architektury sakralnej w XX i XXI wieku, stały się przyciągającym nas magnesem. Zatem wyrażamy swą wdzięczność i podziękowanie za mile i pożytecznie spędzony czas!
Odpowiedz