Archiwum

Portret Jędrzeja Hławiczki (1866-1914) na tle epoki: Cieszyn, 3 lipca

Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Cieszynie serdecznie zaprasza na wieczornicę poświęconą pamięci Jędrzeja Hławiczki w 100-lecie jego tragicznej śmierci. Spotkanie odbędzie się 3 lipca 2014 r. o godz. 15 w auli starej szkoły, Cieszyn, pl. Kościelny 2, I p. (wejście od strony ogródka przedszkola).

W programie:

1) Prelekcja prof. Andrzeja Hławiczki połączona z prezentacją multimedialną: „Portret profesora Jędrzeja Hławiczki (1866-1914) na tle epoki” – polskiego nauczyciela, wychowawcy młodzieży, społecznika, muzykologa, zbieracza pieśni ludowych ziemi cieszyńskiej, wydawcy śpiewników szkolnych, pieśni chóralnych i śląskich, organisty, chórmistrza, ewangelisty, współorganizatora Społeczności Chrześcijańskiej w Cieszynie, współtwórcy towarzystwa turystycznego w Cieszynie.

2) Ilustracja muzyczna pod kierunkiem dr Danuty Kwiatkowskiej.

3) Występ Chóru Kościelnego pod batutą Joanny Sikory.


Jędrzej (Andrzej) Hławiczka (ur. 1866 w Dzięgielowie k. Cieszyna, zm. 1914 w Cieszynie) – polski nauczyciel i społecznik na Śląsku Cieszyńskim, muzykolog, etnograf, zbieracz pieśni ludowych Śląska Cieszyńskiego.

Ukończył seminarium nauczycielskie w Cieszynie, po czym pracował w jednej z ustrońskich szkół. Studiował muzykologię w Lipsku, a w 1899 r. zatrudnił się jako organista w cieszyńskim kościele Jezusowym oraz nauczał religii ewangelickiej. Był czołowym działaczem Społeczności Chrześcijańskiej. Zginął tragicznie, postrzelony przez chorego psychicznie ucznia. Ojciec Karola i Adama – wieloletniego duchownego luterańskiego w Katowicach.

W 1901 r. wydał „Śpiewniki szkolne”, w których umieścił zebrane przez siebie polskie pieśni ludowe ze Śląska Cieszyńskiego. Należał też do grona wydawców ewangelickiego śpiewnika przebudzeniowego Harfa syjońska (1906).

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>