W dniu 15 maja zrealizowano w Bielsku-Białej spotkanie poświęcone jubileuszowi 650–lecia naszej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Termin spotkania włączył się w obchody jubileuszu. Prelekcję wygłosił absolwent tej uczelni – historyk, członek naszego Oddziału, mgr Andrzej Kowalczyk.
Prelekcja wzbogacona była wizualizacją. Prelegent zapoznał nas z historią powstania uczelni, jej rozwojem – czasami rozkwitu i okresami upadku jej znaczenia, na które miały wpływ wydarzenia w kraju i w Europie w zależności od epoki historycznej. Przypomniana została historia szkolnictwa w średniowieczu, gdy powstała uczelnia, otrzymując pierwszą nazwę Studium Generale. Akt fundacji uczelni Kazimierza Wielkiego został ogłoszony 12 maja w 1364 r. Był to ogromny sukces jej twórcy, a także jego doradców. Jednak nie wszyscy urzędnicy królewscy popierali utworzenie w Polsce studium generale, co prowadziło do powstawania konfliktów.
Przywilej fundacyjny uczelni był tak dobrze przygotowanym dokumentem, że korzystali z niego nawet twórcy np. uniwersytetu w Wiedniu w 1365 r. Szereg jego rozwiązań przyjęto w przywileju odnowienia uczelni w Krakowie przez Władysława Jagiełłę w 1400 r. Ogromne wrażenie czyni do dzisiaj oświadczenie króla – Władysława Jagiełły, który postanowił „… aby w mieście, naszym Krakowie wyznaczyć i urządzić miejsce, w którym by Studium Generale kwitnęło i było NAUK PRZEMOŻNYCH PERŁĄ”.
Dowiedzieliśmy się więc, jak doszło do upadku akademii po śmierci ostatniego władcy piastowskiego, oraz rolę w odnowieniu uniwersytetu przez Jadwigę i Władysława Jagiełłę. Przedstawiono życie studentów i uczonych na średniowiecznym uniwersytecie oraz dzieje uczelni w następnych wiekach.
Historia Uniwersytetu Jagiellońskiego ma różne wymiary. Można ją pojmować jako dzieje instytucji, która od ponad sześciu wieków jest trwałym elementem życia polskiego, oraz spoglądać na nią poprzez biografie związanych z nią uczonych i studentów.
Spotkanie zostało ogłoszone w informatorze miasta „Pełna Kultura”, by z wykładu mogły skorzystać osoby z rejonu Bielska–Białej. Ogłoszenie spotkania zainteresowało sporo osób, które przybyły mimo zniechęcającej pogody – dziękujemy za przyjęcie zaproszenia!
Odpowiedz