Archiwum

Prof. Tadeusz J. Zieliński o sytuacji protestantów w Polsce w ostatnim 25-leciu: Katowice, 18 lutego 2014

plakat

Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Katowicach oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach zapraszają na kolejne spotkanie, którego gościem będzie prof. Tadeusz J. Zieliński – prawnik i teolog z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Temat spotkania: „III Rzeczypospolita a Kościoły protestanckie w perspektywie minionego ćwierćwiecza”.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 18 lutego 2014 r. o godz. 17, w sali Parafii Ewangelickiej w Katowicach,
ul. Warszawska 18.

Prof. dr hab. Tadeusz J. Zieliński

W 1991 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Obronił też doktorat i habilitację w zakresie teologii protestanckiej na Wydziale Teologicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

W 2003 został profesorem ChAT. W latach 2008–2012 pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego tej uczelni. W 2012 został wybrany na czteroletnią kadencję na funkcję dziekana nowo utworzonego Wydziału Pedagogicznego ChAT. Od 2008 pełni także funkcję prezesa zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego, w 2012 został ponownie wybrany na tę funkcję na kolejną kadencję. Jest członkiem-założycielem European Association of Health Law. Należy do Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego i Polskiego Towarzystwa Legislacji.

Był posłem II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej i III kadencji z ramienia Unii Wolności, wybieranym w okręgu Katowice. W latach 1997-2001 wchodził w skład stałej delegacji Sejmu RP do Zgromadzenia Unii Zachodnioeuropejskiej w Paryżu.

Najważniejsze publikacje monograficzne: Roger Williams – twórca nowoczesnych stosunków państwo-kościół, Warszawa 1997; Iustificatio impii. Usprawiedliwienie „sola fide” jako główny artykuł wiary protestancko-konserwatywnego nurtu Kościoła Anglii, Warszawa 2002; Państwo wobec religii w szkole publicznej według orzecznictwa Sądu Najwyższego USA, Warszawa 2007, Toruń 2008; Protestantyzm ewangelikalny. Studium specyfiki religijnej, Warszawa 2013.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>