Listopad jaworzański Oddział po raz kolejny rozpoczął kwestą cmentarną na cmentarzu ewangelickim w Jaworzu prowadzoną jak zawsze 1 listopada przez członków miejscowego oddziału. Zebrana suma kwesty przeznaczona jest na renowacje zabytków cmentarnych na cmentarzu parafialnym w Jaworzu. W tym roku było to 4.512 złotych!
4 listopada na kolejnym zebraniu prelekcję w formie multimedialnej pt. „Opieka Państwa i Kościoła nad ludźmi w podeszłym wieku” wygłosił ks. Emil Gajdacz. W prelekcji ks. Gajdacz przybliżył i omówił proces starzenia się organizmu i związane z tym choroby wieku starczego. Wspomniał o geriatrii – dziedzinie medycyny zajmującej się schorzeniami wieku podeszłego. Przedstawił konieczność opieki nad ludźmi w podeszłym wieku, tj. opiekę Państwa i Kościoła, czyli funkcjonowanie domów opieki, warunki tam panujące oraz rozwiązania prawno-ustawowe w tej kwestii.
11 listopada do południa w Jaworzu prezes Zarządu w Jaworzu w imieniu Oddziału wraz z proboszczami wziął udział w składaniu kwiatów pod pomnikami.
Po południu w Cieszynie prezes wziął udział w uroczystej Sesji, która odbyła się w Teatrze im. A. Mickiewicza, gdzie została wręczona „Srebrna Cieszynianka” proboszczowi ks. Władysławowi Wantulokowi, któremu w imieniu jaworzańskiego PTEw złożył życzenia wręczając wiązankę kwiatów.
W sobotę 16 listopada Oddział PTEw w Jaworzu był gospodarzem zebrania zarządów oddziałów PTEw Diecezji Cieszyńskiej. Delegaci czterech oddziałów, na czele z prezesami: Ligią Jasiok z Bielska-Białej, Władysławem Sosną z Cieszyna, Urszulą Rakowską z Ustronia i Janem Kliberem z Jaworza, spotkali się w domu parafialnym w Jaworzu. W zebraniu wziął udział prezes Zarządu Głównego PTEw Józef Król. W czasie obrad przedstawiciele poszczególnych zarządów oddziałów krótko zaprezentowali działalność oddziałów w roku 2013 r., frekwencję na zebraniach – w tym stan, wzrost, spadek i przeciętną.
Zaprezentowano również wstępne plany tematyki zebrań w roku 2014. Jak to już od dłuższego czasu bywa, nie wypracowano wspólnych tematów i organizacji jednego zebrania dla wszystkich oddziałów lub ustalenia jednego prelegenta, który obsłużyłby wszystkie zainteresowane oddziały, co wiązało się zapewne ze wstępnymi przygotowaniami do planu i brakiem propozycji większości prelegentów w poszczególnych oddziałach. Jedyną propozycją było uczczenie pamięci na zebraniu oddziału PTEw w Cieszynie 7 sierpnia 2014 r. – w porozumieniu z parafiami Diecezji Katowickiej – ks. Alfreda Figaszewskiego, działającego w okresie międzywojennym na Górnym Śląsku. Padła także propozycja wspólnego wyjazdu do Wrocławia na Spotkania Ewangelików w 2014 roku.
Następnie prezes Zarządu Głównego PTEw krótko poinformował o odbytym Forum Ewangelickim w Koszalinie i następnym, które ma odbyć się na Śląsku Cieszyńskim. Poinformował także o Walnym Zebraniu Delegatów, które odbędzie się 22 marca 2014 roku w Katowicach, o wydaniu długo oczekiwanego numeru „Słowa i Myśli”, które jest już w dystrybucji, o apelu do parafii w większych ośrodkach ewangelickich o zakładanie nowych oddziałów PTEw – w ostatnim czasie powstały takie w Żorach i Zielonej Górze. Prezes poinformował także, że obniżono składkę roczną oddziałów do Zarządu Głównego z 30% na 10%. Na koniec zostało ustalone miejsce i wstępny termin następnego zebrania: będzie to Ustroń i 15 marca 2014 roku. W ten sposób zakończyło się kolejne zebranie Zarządów Oddziałów PTEw Diecezji Cieszyńskiej, które upłynęło w prawdziwej domowej atmosferze, co było zasługą gospodarzy: Danuty Kubala, Jana Klibera i Tomasza Wróbla.
18 listopada członkowie Oddziału wzięli udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach, na której uczczono pamięć ks. seniora Franciszka Michejdy z Nawsia w 165. rocznicę urodzin.
25 listopada dr Alina Weiss w bardzo barwny i ciekawy sposób przedstawiła swoje „Wrażenia z pobytu w Ghanie”. Pani Weiss pojechała jako lekarz wolontariusz w ramach swojego urlopu do Ghany, do kliniki Shekinah Clinic (szpital dla najuboższych) w Tamale, założonego w 1989 roku przez doktora Davida Abdulaia.
Dr Abdulai swoją pierwszą operację wykonał pod drzewem mango. Operacja ta po ludzku nie miała prawa się udać. Wtedy lekarz postanowił, że jeżeli ten człowiek przeżyje, to zostawi swoją praktykę w szpitalu i zacznie leczyć najuboższych. Pacjent przeżył. Potem takich operacji, które potwierdzały to, że Bóg chce, by ta klinika powstała, było wiele.
Klinika została założona z myślą o najuboższych z ubogich. Obecnie klinika (szpital) jest miejscem zbawiennym dla tysięcy pozbawionych środków do życia ludzi. Pomoc udzielana w tym miejscu jest bezpłatna. Każdy kto tutaj przychodzi, otrzymuje pomoc. Bezdomni znajdują schronienie, podstawową opiekę medyczną otrzymują chorzy na AIDS i trędowaci, bezdomni codziennie otrzymują jedzenie. Działalność kliniki całkowicie opiera się na pracy wolontariuszy, na ofiarach indywidualnych darczyńców oraz instytucji humanitarnych. W ciągu roku klinika przyjmuje i leczy około 20 000 osób.
Tekst Jan Kliber, Danuta Kubala
Fot. Tomasz Wróbel, Jan Kliber
Odpowiedz