Archiwum

Wieczornica w 450-lecie wydania Biblii Brzeskiej,
Cieszyn, 12 września 2013 r.

Biblia Brzeska (Brześć Litewski, 1563)

Biblia Brzeska (Brześć Litewski, 1563)

W czwartek 12 września w Cieszynie odbędzie się wieczornica poświęcona 450–leciu wydania Biblii Brzeskiej. Wieczornicę organizują wspólnie Oddział PTEw w Cieszynie oraz Książnica Cieszyńska (www.kc-cieszyn.pl).

Wieczornica odbędzie się w salce sesyjnej Książnicy Cieszyńskiej (Cieszyn, ul. Mennicza 46), początek o godz. 15.

Program:

— Prelekcja: ks. dr Henryk Czembor, Geneza, miejsce i znaczenie Biblii Brzeskiej
— Prelekcja: mgr Jolanta Sztuchlik, Biblia Brzeska w zbiorach Książnicy
Wystawa zachowanych egzemplarzy Biblii Brzeskiej
— Występ Chóru Męskiego „Cantus” pod dyr. Anny Stanieczek



Biblia Brzeska – nazwa pochodzi od miejsca wydania. Inne stosowane nazwy to: Biblia Radziwiłłowska – od nazwiska fundatora, oraz Biblia pińczowska – od miejsca dokonania tłumaczenia. Jest to drugi, po katolickiej Biblii Leopolity, wydany drukiem przekład całości Pisma Świętego na język polski, przetłumaczony przez polskich protestantów w Pińczowie w latach 1559-1563, a wydany w roku 1563 w Brześciu Litewskim. Biblię Brzeską uważa się powszechnie za pierwszy polski przekład całej Biblii z języków oryginalnych, czyli hebrajskiego i greckiego.

Biblia ukazała się 4 września 1563 roku w Brześciu Litewskim, wydana drukiem przez Cypriana Bazylika w drukarni należącej do księcia Mikołaja Radziwiłła Czarnego. Stała się podstawowym dziełem religijnym używanym w parafiach ewangelickich na terenie Wielkiego Księstwa i Królestwa Polskiego.

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>