Archiwum

Postulaty współpracujących Oddziałów PTEw Śląska Cieszyńskiego
– zapraszamy do dyskusji

Zebrani w dniu 2 marca 2013 roku przedstawiciele zarządów współpracujących Oddziałów PTEw działających na Śląsku Cieszyńskim (Bielsko-Biała, Cieszyn, Jaworze i Ustroń) w szerokiej dyskusji ustosunkowali się do wypowiedzi na temat kondycji Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego zamieszczonych w „Słowie i Myśli” nr 3/2012 i pragną w tej sprawie przedstawić swoje wnioski:

1) Pragniemy podziękować Redakcji za podjętą inicjatywę i zamieszczenie opinii zwłaszcza działaczy PTEw od lat udzielających się nader aktywnie w PTEw.

2) Dla pełniejszego obrazu Nasze Oddziały oczekują, że Redakcja zechce sięgnąć również po głosy działaczy PTEw z oddziałów spoza Śląska Cieszyńskiego.

3) Zebrani proponują, aby nasz organ „Słowo i Myśl” użyczył więcej miejsca dla spraw PTEw, wydarzeniom w samym PTEw i w życiu Kościoła, a zmniejszył ilość (trudnych terminologicznie) artykułów o charakterze filozoficzno-teologicznym, które można znaleźć w innych czasopismach.

4) Prosimy Redakcję, aby nowe numery „SiM” w pierwszej kolejności były przekazywane na prywatne adresy prezesów oddziałów PTEw.

5) PTEw i jego oddziały pragną być szczerym przedstawicielem myśli reformacyjnej, partnerem i sojusznikiem Kościoła i parafii.

6) Oddziały apelują i proszą władze Kościoła wszystkich szczebli o jak najszersze poparcie działalności PTEw i pomoc organizacyjną w zakładaniu nowych oddziałów.

7) Nasze Oddziały z zatroskaniem odnotowują systematyczny spadek świadomości historycznej i wyznaniowej naszej ewangelickiej społeczności, odwrotnie proporcjonalny do wieku.

Z nie mniejszym zatroskaniem Oddziały zauważają nasilające się tendencje do rozbijania więzi międzypokoleniowych w imię dowolności, rzekomej innowacyjności i złudnej wolności, prowadzących do pogardy tego, co stare czy tylko starsze, bo wszystko musi być nowe, atrakcyjne i na opak.

Stąd Oddziały uznają za nadrzędne zapisy statutu dotyczące celów i zadań PTEw a także biblijnego nakazu „pamiętajcie o wodzach waszych” i uważają za naczelne zadanie odbudowę i umacnianie świadomości historycznej i wyznaniowej poprzez ciągłe, systematyczne, a nie tylko okazjonalne (500-lecie Reformacji) przypominanie różnych wydarzeń związanych z historią Kościoła i całego wyboru, a nie tylko wybranych jednych i tych samych postaci. Zwracamy uwagę, że nie chodzi tu o „odbębnianie” kolejnych rocznic, zagłębianie się w szczegółach życiorysu, ale przedstawienie sylwetek na tle epoki, ich dorobku i spuścizny jaką dla nas pozostawiły lub wywarły wpływ na nasze życie, pokazywanie wzorców godnych do naśladowania.

8) Oddziały usilnie apelują do władz Kościoła o zwrócenie większej uwagi na dopracowanie programów i douczenie młodzieży na nauce religii z zakresu historii Reformacji, a także w szkołach ewangelickich dla młodzieży ewangelickiej w postaci dodatkowej, fakultatywnej lekcji z historii Reformacji, historii Kościoła Ewangelickiego w Polsce i własnego zboru. Polecamy wykorzystanie w nauce religii aktualnie wydawanych przewodników po kościołach ewangelickich i organizowanie wycieczek „szkoleniowych” dla młodzieży choćby do miejscowych kościołów z wykorzystaniem kadry przewodnickiej (przecież mamy przewodników ewangelików).

Postulujemy wydanie przystępnych kompendiów wiedzy z tych dziedzin, jak to miało miejsce w przeszłości (np. ks. dr. A. Wantuły „Zwięzłe wiadomości z historii Kościoła”) i wznowienie (ks. dr A. Buzek, ks. prof. W. Gastpary, ks. dr T. Wojak), względnie pilne opracowanie i wydanie nowych opracowań historii Reformacji i Kościoła w Polsce w rodzaju podręcznika dla nauczycieli i katechetów. Wspomniane pozycje są już dawno wyczerpane i nieosiągalne, nowych nie ma! W ogólnodostępnych publikacjach Reformacja i Kościół Ewangelicki traktowane są marginalnie, żeby nie powiedzieć pejoratywnie.

9) Oddziały doceniają wartość nowoczesnych środków komunikacji (w tym internet) pod warunkiem, że będą z nich korzystały osoby odporne na destrukcyjne oddziaływanie różnych idoli, guru itp., nade wszystko jednak przedkładają bezpośrednie kontakty z żywym człowiekiem nad monolog z ekranu.

10) Oddziały apelują do inteligencji ewangelickiej o zainteresowanie się działalnością PTEw, włączenie się do jego szeregów, a jeśli robi coś źle, proszą o rzeczową podpowiedź, by owe „zło” chociaż zmniejszyć. Razem możemy więcej!

11) Apelujemy do Zarządu Głównego PTEw o wprowadzenie zmian statutowych dających większą swobodę organizacyjną dla Oddziałów w zależności od stanu liczebności członków.

Ligia Jasiok, prezes Oddziału PTEw w Bielsku-Białej
Władysław Sosna, prezes Oddziału PTEw w Cieszynie
Jan Kliber, prezes Oddziału PTEw w Jaworzu
Urszula Wantuła-Rakowska, prezes Oddziału PTEw w Ustroniu

1 komentarz do Postulaty współpracujących Oddziałów PTEw Śląska Cieszyńskiego
– zapraszamy do dyskusji

  • J.Szturc

    W imieniu Zarządu Głównego gorąco zapraszam wszystkich członków PTEw do dyskusji, uwag lub polemik z postulatami śląsko-cieszyńskich Oddziałów!

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>