15 października 2012 r. w podziemiach kościoła Świętej Trójcy, w „Lutheraneum” odbyło się spotkanie warszawskiego oddziału PTEw poświęcone życiu i działalności bp. Karola Kotuli, który urząd biskupi sprawował w latach 1951-59.
W spotkaniu, oprócz członków i sympatyków PTEw brali udział parafianie warszawskich parafii ewangelickich, liczni członkowie rodziny, na czele z córką Biskupa – panią dr Anną Hummel. Sylwetkę i działalność bp Karola Kotuli przedstawił prof. Karol Karski ilustrując prelekcję prezentacją zdjęć pochodzących z archiwum rodzinnego. Niezwykłe cenne były uzupełnienia pani Anny Hummel, która przypomniała różne wydarzenia i epizody z życia Biskupa.
Zwraca uwagę fakt, ze przez cały czas służby w Kościele ksiądz Karol Kotula kierowany był na bardzo trudne, często pionierskie odcinki pracy: niezwykle owocna praca w Poznańskiem w latach 1919-27- organizacja polskiej parafii w Poznaniu, założenie Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (był jego pierwszym prezesem); w okresie 1927-39 praca w Łodzi – tu również organizacja polskiej parafii, wprowadzenie języka polskiego w nauczaniu religii ewangelickiej w łódzkich szkołach. A po wojnie powrót do Łodzi i oddelegowanie do organizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na Górnym Śląsku. Wreszcie powierzono mu urząd Biskupa chyba w najtrudniejszym okresie dla Kościoła. Niezwykłą wagę przykładał do pracy z dziećmi i młodzieżą. Mimo podeszłego wieku wizytował odległe parafie pokonując trudności komunikacyjne. Dbał o to by wizytacje nie były obciążeniem finansowym dla poszczególnych parafii czy Kościoła.
Odpowiedz