Dnia 20 lutego br., w 70. rocznicę śmierci bp. Juliusza Burschego odbyło się spotkanie poświęcone Jego pamięci zorganizowane przez warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Spotkanie zgromadziło około 70 osób, wśród obecnych byli też liczni członkowie rodziny Biskupa.
O młodości Biskupa, studiach w Dorpacie, kształtowaniu się polskiej tożsamości mówił Jego praprawnuk Aleksander Łupienko. O kontaktach i ważnych wydarzeniach rodzinnych wspominali: ks. Waldemar Preiss – wnuk siostry Biskupa, Matyldy oraz prof. Aleksander Bursche – wnuk Alfreda Bursche, brata Biskupa.
Prof. Juliusz Gardawski – w prostej linii prawnuk Biskupa – podkreślił znaczącą rolę, jaką Juliusz Bursche odegrał w życiu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, zwłaszcza po odzyskaniu niepodległości, wskazywał na Jego odważne decyzje i konsekwencję w działaniu. Zwrócił uwagę, że reprezentowana przez niego postawa nie zawsze spotykała się z pełną aprobatą wewnątrz Kościoła, a w efekcie – po wybuchu wojny – zaważyła na Jego tragicznym losie, a także Jego najbliższych. Prezentację starych zdjęć rodzinnych przedstawił Michał Łupienko – praprawnuk Biskupa.
Podczas spotkania głos zabrał również Piotr Górecki – wnuk Teodora Burschego, najmłodszego brata Biskupa. Członkowie Rodziny jak i uczestnicy spotkania prezentowali pamiątki związane z osobą Biskupa: listy, notatki, wpisy z okazji konfirmacji, medal pamiątkowy z okazji 25. rocznicy powołania na stanowisko zwierzchnika Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego, krzyżyki, którymi obdarowywał członków rodziny z okazji chrztu czy innej uroczystości.
Na zakończenie spotkania prowadzący – prezes warszawskiego oddziału PTEw prof. Karol Karski przypomniał, że pod patronatem Kościoła dnia 23 maja odbędzie się w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 21 sesja naukowa poświęcona życiu i dziełu Biskupa. Jeden z uczestników poinformował, że tegoroczne Forum Ewangelickie we wrześniu będzie również poświęcone osobie biskupa Juliusza Burschego. 19 września przypada 150. rocznica Jego urodzin.
Odpowiedz