Archiwum

Uchwała Sejmiku Śląskiego ws. Józefa Kiedronia (1879–1932): Katowice, 13 lutego 2012

Józef Kiedroń (1879–1932)

Józef Kiedroń (1879–1932)

Sejmik Województwa Śląskiego pragnie oddać hołd i wyrazić wdzięczność Józefowi Kiedroniowi, synowi Ziemi Cieszyńskiej, wybitnemu Polakowi i Ślązakowi. Sejmik Śląski przyjmie uchwałę w tej sprawie w poniedziałek 13 lutego br. o godzinie 10.00. Gmach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach, wejście od ul. Ligonia 46.

Józef Kiedroń (1879–1932) jako patriota należał do awangardy polskiego ruchu narodowego na Śląsku Cieszyńskim. Był uczestnikiem delegacji na konferencję do Spa i Paryża. Brał udział w bitwie warszawskiej. Kierował budową fortyfikacji na przedpolach Pragi w 1920 roku. Walczył o polski Śląsk, został naczelnikiem Wydziałów Górniczego i Przemysłowego – Handlowego przy Polskim Komisariacie Plebiscytowym. Należał do głównego sztabu armii pracowników plebiscytowych, blisko współpracował z Wojciechem Korfantym. Napisał wiele artykułów dla władz alianckich, uzasadniających polskie prawa do Śląska. W latach 1923-1925 służył Krajowi jako minister przemysłu i handlu. Należy do współautorów i realizatorów koncepcji budowy portu w Gdyni i magistrali węglowej. Do swoich zadań podchodził rzetelnie i sumiennie. Był uczciwym oraz życzliwym człowiekiem. Hojnie wspomagał potrzebujących.

– Proszę rozpropagować powyższą informację wśród przyjaciół. Zależy mi, aby jak najwięcej Sióstr i Braci wzięło udział w sesji Sejmiku.

Pozdrawiam,
Janusz Buzek – radny Sejmiku Śląskiego

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>