Archiwum

Odtworzenie kompozycji Ryszarda Gabrysia „Tren dla Jana Sztwiertni”: Katowice, 10 października

Ryszard Gabryś

Podczas Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach, organizowanych przez Uniwersytet Śląski od 9 do 15 października 2021 r., odbędzie się m.in. odtworzenie zapisu „Trenu dla Jana Sztwiertni” skomponowanego przez Ryszarda Gabrysia dla uczczenia pamięci Jana Sztwiertni (1911-1940) – kompozytora pochodzącego z Ustronia na Śląsku Cieszyńskim.

Spotkanie będzie prowadzić dr Danuta Zoń-Ciuk, a obok kompozytora utworu Ryszarda Gabrysia weźmie w nim udział także jeden z wykonawców Józef Broda. Zapis koncertu pochodzi z wykonania, które odbyło się w kościele ewangelickim „Na Niwach” w Czeskim Cieszynie.

Spotkanie rozpocznie się w niedzielę 10 października o godz. 18, na scenie River Sound, która zostanie wystawiona w pobliżu szkoły muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach przy ul. Teatralnej (piechotą ok. 3 minut od rynku).

Ryszard Gabryś jest honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego i aktywnym członkiem oddziału w Katowicach, wybitnym polskim kompozytorem, muzykologiem, publicystą muzycznym i pedagogiem (zob. pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Gabryś).

Informacje od organizatorów: Dokonując przeglądu twórczości Ryszarda Gabrysia (twórcy i wieloletniego dyrektora Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie), autorka wydarzenia zatrzyma się na scharakteryzowaniu i prezentacji nagrania DVD z koncertu jego utworu, który napisał wiosną 2013 roku w hołdzie innemu twórcy, tragicznie zmarłemu w czasie II wojny światowej w obozie hitlerowskim. Jest to „Tren dla Jana Sztwiertni”. Ryszard Gabryś skomponował go z myślą o Chórze Kameralnym „A piacere”, dyrygentce oraz koniakowskim artyście ludowym Józefie Brodzie. Cała opowieść jest pewnego rodzaju spektaklem. Kompozytor nie tylko wyznacza teksty śpiewane, mówione czy wykrzykiwane, ale również stosuje innowacje zmuszające wykonawców do pewnego rodzaju specyficznych artykulacji i zarazem zachowań parateatralnych. Wykorzystuje efekty sonorystyczne, zestawienia śpiewu bel canto z głosem białym, przeplatane w mistrzowskim wykonaniu brzmieniem beskidzkich instrumentów (trombita, gajdy, róg pasterski, drumle, okaryna), dodających tu kolorystyki oraz symboliki całości przesłania kompozytorskiego. Gościem spotkania będzie sam kompozytor oraz Józef Broda – współwykonawca dzieła.

Dodatkowo zostanie zaprezentowana nowa publikacja Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego pod red. Danuty Zoń-Ciuk pt. „Ryszard Gabryś. Utwory chóralne”.

Zob.: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/ryszarda-gabrysia-tren-dla-jana-sztwiertni-ludowosc-tradycja-kontynuacja

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>