Archiwum

Recenzja wspomnień ks. bp. Jana Szarka (2016)


Zapraszamy do zapoznania się z recenzją książki wspomnieniowej zmarłego w październiku 2020 r. ks. bp. Jana Szarka, zatytułowanej „Niosła mnie radość służby. Wspomnienia z czasów przemian”. Książkę wydało w 2016 r. Wydawnictwo Augustana.

Pobierz recenzję autorstwa dr Anety M. Sokół (Biblioteka Śląska).

Ks. bp dr Jan Szarek urodził się w 1936 r. w Bielsku-Białej. Studia teologii ewangelickiej ukończył w 1960 r. na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, po czym został ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Był wikariuszem parafii w Nawiadach na Mazurach, w latach 1962-1970 pracował w parafii w Giżycku. W latach 1970-1975 był wikariuszem diecezjalnym w Bielsku-Białej, gdzie w 1975 r. został wybrany drugim proboszczem. W 1979 r. został konseniorem, a w 1980 r. seniorem (zwierzchnikiem) Diecezji Cieszyńskiej. W 1991 r. Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP wybrał go biskupem Kościoła. Przez dwie kadencje był prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej. W 2001 r. otrzymał doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. W latach 80. był orędownikiem zakładania Oddziałów PTEw na Śląsku Cieszyńskim. W 2017 r. został wybrany prezesem Oddziału PTEw w Bielsku. Zmarł w 2020 r.

2 komentarze Recenzja wspomnień ks. bp. Jana Szarka (2016)

  • J.Szturc

    Nie byłem na samym otwarciu Logosu, ale potem często tam zaglądałem. Było to wydarzenie, które zmieniło pogląd naszej – raczej zamkniętej wtedy społeczności wyznaniowej – na rolę jaką możemy odgrywać. To oczywiście w dużym stopniu wina komuny, która wcześniej nie pozwalała nam wychodzić na zewnątrz, tym niemniej otwarcie Logosu było bardzo znaczącym wydarzeniem. Dzięki Panie Wiesławie za to przypomnienie!

  • Wiesław H. Radwański

    Myślę że warto też wspomnieć w jaki sposób Bp Jan Szarek firmował pierwszą ewangelicka księgarnię, sklep biblijny „LOGOS” w Cieszynie. Był to rok 1983. Jedna strona ulicy Wyższej Bramy należała do Parafii Ewangelickiej, ale oczy pasjonatów służby dla Pana były skierowane na największy sklep monopolowy w Cieszynie. Tutaj w cieniu Kościoła Jezusowego ustawiały się na kilka set metrów kolejki po wodę ognistą (alkohol). Władze miasta były zdziwione, kiedy Diecezja poprosiła o ten lokal. I tak się stało. Powstał sklep biblijny gdzie zamiast wody ognistej, zaczęto podawać Żywą Wodę Pana naszego Jezusa Chrystusa. Przyszedł też dzień, kiedy w porze największej oglądalności w TVP – 1 podano wiadomość, że właśnie ukazał się Nowy Testament ilustrowany wydany przez BiZTB w Wa-wie oraz że można go nabyć poczta przez księgarnię „Logos”. Bp Szarek odważnie firmował te śmiałe kroki wiary, Chwała Bogu za takich Pasterzy !

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>