Archiwum

I Ewangelickie Dni Kultury w Poznaniu: Obrazy i Słowo, impresje o pięknie

Gość: diak. Aleksandra Błahut-Kowalczyk (na tle okna)

11-12 maja 2019 r. w Poznaniu z inicjatywy Oddziału PTEw w Poznaniu, przy współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską, odbyły się I Ewangelickie Dni Kultury. Tematem postarano się nawiązać do hasła przyjętego na rok 2019 w Kościele Luterańskim: Rok troski o stworzenie.

Pierwszego dnia zebrani mogli uczestniczyć w odsłonięciu wystawy fotografii Romualda Długosza ukazującej piękno przyrody, zarówno flory jak i fauny. Autor, Pomorzanin z urodzenia, a biolog i medyczny diagnosta laboratoryjny z wykształcenia, obecnie na emeryturze może oddawać się swojej wieloletniej pasji jaką jest fotografia. Członek Sekcji Fotograficznej Stowarzyszenia Marynistów Polskich już drugi raz gości z wystawą w progach poznańskiej parafii. Od kilku lat regularnie wystawia swoje prace zarówno w regionie jak i poza nim.

Prelegentka: dr Aneta Sokół (na tle okna)

Po uczcie dla oczu zebrani mogli nasycić zmysł słuchu dzięki spotkaniu z kolejnym gościem, którym była Aleksandra Błahut-Kowalczyk. Absolwentka Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej wiele lat poświęciła pracy diakona w różnych parafiach szeroko pojętego Śląska. Od kilkunastu lat aktywnie zajmuje się pisarstwem, i to zarówno prozą jak i liryką, a ponadto prowadzeniem audycji radiowych. Współcześnie jest to jedna z najpłodniejszych pisarek z kręgów ewangelickich w Polsce. W jej wierszach i rozważaniach stałym elementem jest tematyka wiary, przy jednoczesnym zachowaniu ponadwyznaniowego charakteru utworów. Nieodłącznym uzupełnieniem tej problematyki jest otaczająca natura. Na spotkaniu diakon Aleksandra przeczytała kilka własnych tekstów szeroko omawiając kontekst ich powstania.

Niedzielnym gościem słuchaczy była dr Aneta Sokół, jedna z najlepszych współcześnie badaczek piśmiennictwa ewangelickiego. Polonistka i bibliotekoznawca, zatrudniona w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, od wielu lat zajmuje się książką wydawaną w kręgach Kościoła luterańskiego w Polsce, czego efektem jest niedawno wydana praca „Polska książka ewangelicka po 1989 roku”. Tej tematyki dotykała też prelekcja przedstawiona 12 maja słuchaczom licznie zebranym w pomieszczeniach poznańskiej parafii.

Pierwsza edycja Dni Kultury Ewangelickiej pokazała, że wydarzenie ma szansę na stałe zagościć wśród mieszkańców Poznania, z nadzieją na wyjście w przyszłych latach do szerszego kręgu zainteresowanych.

Tekst i zdjęcia: Michał Jadwiszczok

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>