Archiwum

Spotkanie z ks. dr. Henrykiem Czemborem w bielskim PTEw

Ks. dr Henryk Czembor i jego książki

Przystępując do przygotowania powakacyjnego – wrześniowego spotkania w bielskim PTEw (17 września) rozmawialiśmy z ks. dr. Henrykiem Czemborem, który zaproponował nam temat oparty na jego publikacjach obejmujących książki, felietony, wiersze itp. Ta propozycja nam się spodobała, gdyż temat wiąże się z hasłem roku – Rok Kultury Ewangelickiej.

Spotkanie było bardzo interesujące, gdyż prelekcja przybliżyła nam, członkom i sympatykom Oddziału, tematykę wielu książek ks. Czembora, który wydał 50 pozycji, wydrukowanych już w łącznej liczbie 128 950 egzemplarzy. Prelegent przywiózł ze sobą wiele egzemplarzy swoich książek, które zostały rozłożone na stole by móc się z nimi zapoznać.

Prelegent omówił różne pozycje, m.in. cztery postylle:

 • „Nie wstydzę się Ewangelii Chrystusowej”, Cieszyn 2001.
 • „Błogosławieni, którzy słuchają Słowa Bożego”, Cieszyn 2006.
 • „Bóg jest miłością”, Cieszyn 2007.
 • „Słowo żywota”, Cieszyn 2012 – postylla napisana po zgonie żony, Emilii Czembor.

Ks. Henryk Czembor opowiedział także, jak powstały niektóre książki, wiersze i felietony. Autor nawiązywał w nich do wydarzeń ze swego życia w latach dzieciństwa, szkoły średniej, w okresie pracy jako duchowny parafialny oraz nauczyciel akademicki ChAT w Warszawie. Nawiązywał też do przyjaźni z ks. prof. J. Gryniakowem, którego twórczość uwzględnia książka „Chrystus żyje” (Warszawa 1994). Zapoznał nas z wierszami, zarówno wcześniejszymi jaki i późniejszymi, które odczytał, np. „Nie spiesz się, nadzieja zawsze żywa wierzącego serca”, „Chrystus naszą nadzieją w życiu i w śmierci” (Cieszyn 2012). Wyróżnia się w nich zawsze aktualny temat mijającego czasu.

Autor wydał także modlitewnik zawierający psalmy, które zainspirowały go do tworzenia własnych modlitw. Były też różne rozmyślania opublikowane dawniej w „Zwiastunie”, „Słowie i Myśl”, „Jednocie”, a obecnie w „Gazecie Ustrońskiej”. Ideą wielu rozmyślań jest, że jesteśmy w stanie poradzić sobie ze swoim losem i jego przeciwnościami, ponieważ nie jesteśmy sami, gdyż syn Boży – Zbawiciel jest z nami. „Starajmy się o właściwe zagospodarowanie tego niewielkiego odcinka czasu, który został nam dany”.

Tekst i zdjęcia: Ligia Jasiok

2 komentarze Spotkanie z ks. dr. Henrykiem Czemborem w bielskim PTEw

 • J.Szturc

  Szanowny Księże,

  Nie sądzę, by ks. dr Henryk Czembor zaglądał na powyższy artykuł, więc mała szansa, że stąd się dowie o Księdza prośbie. Podaję więc publicznie dostępne namiary na ks. Czembora: (33) 854 14 48, hczembor@wp.pl.

  Pozdrawiam,
  J. Szturc

 • ks. Jan Żak

  Księże Profesorze.
  Szczęść Boże.
  Jestem księdzem katolickim, i w ramach naukowych zbieram materiały na temat luterańskich tłumaczy Biblii warszawskiej. Wiem, że Ks. Profesor miał taki wykład, prelekcję podczas sympozjum poświęconym jednemu z tych tłumaczy a więc bp Janowi Szerudzie w Warszawie 2012r. Czy istnieje taka możliwość uzyskania dostępu do tego referatu, wystąpienia ks. Profesora?
  Temat:
  Biskup Jan Szeruda jako zwierzchnik Kościoła – ks. dr Henryk Czembor,
  Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.
  Ks. Jan ŻAK
  Bogatynia

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>