Archiwum

Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki o katowickich Tiele-Wincklerach

Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki - prelegent

Ostatnie tegoroczne spotkanie katowickiego Oddziału PTEw miało miejsce 19 grudnia, a gościem spotkania był dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk, znawca i popularyzator dziejów górnośląskich rodów szlacheckich, w tym rodzin zasłużonych dla śląskiego ewangelicyzmu. Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki zaprezentował słuchaczom przybyłym do sali parafialnej przy ul Warszawskiej prelekcję dotyczącą Tiele-Wincklerów – rodziny górnośląskich przemysłowców, dzięki której mogła rozwinąć się także katowicka parafia oraz okoliczne wspólnoty ewangelickie.

Hubert von Tiele-Winckler (1823-1893)

Warto podkreślić, że prelekcja o Tiele-Wincklerach, wzbogacona wieloma fotografiami w postaci multimedialnej prezentacji, ukazała dzieje tej ewangelickiej rodziny szlacheckiej od jej „śląskich” początków – od postaci Franciszka Winklera (1803-1851), niemieckiego urzędnika górniczego, który przybył do pracy w kopani w Tarnowskich Górach. Poprzez małżeństwo ze swoją pracodawczynią – Marią Domes, ale także dzięki własnej przedsiębiorczości, Franciszek przyczynił się do powstania późniejszej wielkiej fortuny Tiele-Wincklerów, obejmującej z czasem liczne górnośląskie kopalnie, fabryki, miasta, w tym Katowice i Mysłowice.

W niezwykle zajmującej, urozmaiconej ciekawostkami i anegdotami prelekcji o Tiele-Wincklerach nie zbrakło opowieści o mariażu Waleski (córki Franciszka Wincklera) z pruskim podporucznikiem Hubertem von Tiele (1823-1893), który znacznie pomnożył majątek swojej żony Waleski, jednocześnie poprzez połączenie herbów i nazwisk rozpoczęły się dzieje rodziny Tiele-Wincklerów. Nie zabrakło również odniesień do najtrwalej zapisanej w pamięci współwyznawców córki Tiele-Wincklerów – Matki Ewy, założycielki miechowickiej „Ostoi Pokoju”, ewangelickiej diakonisy, która przez cale swoje życie niosła pomoc biednym i potrzebującym. Słuchacze mieli okazję poznać także kolejnych, bliższych naszym czasom przedstawicieli rodziny, w tym sylwetkę najstarszego z synów Huberta – Franciszka Huberta von Tiele-Wincklera (1857-1922), twórcy rodowej siedziby w Mosznej, nie stroniącego także od działalności charytatywnej na rzecz okolicznej ludności.

Po II wojnie światowej Tiele-Wincklerowie opuścili Górny Śląsk osiedlając się na terenie Niemiec. Rodzina w dalszym ciągu, jak przekazał prelegent, pielęgnuje swoje rodzinne więzi, prowadząc różnorodną aktywność zawodową, ale także związaną ze statusem rodu w przeszłości, w tym m.in. współpracuje trwale z niemiecką „Ostoją Pokoju”. Prelekcja w końcowej części dotycząca nowszych dziejów rodu, zakończyła się przypomnieniem wizyty barona Hansa-Wernera von Tiele-Wincklera i jego żony Fryderyki w Katowicach i Mosznej w 2007 roku, którzy gościli tu na zaproszenie ks. Tadeusza Szurmana w związku z rocznicowymi obchodami w katowickiej parafii ewangelickiej.

Po zakończeniu wykładu był czas na rozmowy i pytania kierowane tradycyjnie do prelegenta. Pytania dotyczyły poszczególnych członków rodziny Tiele-Wincklerów, w tym kobiet oraz przedstawicieli kolejnych pokoleń górnośląskiej linii rodu. Cennym uzupełnieniem wykładu były wspomnienia Bożeny Polak dotyczące wspomnianej wizyty przedstawicieli Tiele-Wincklerów w 2007 roku w pałacu w Mosznej. Bożena Polak podkreślała m.in. wzruszenie i niezwykłość odwiedzin rodzinnego domu przez potomków rodu i kiedyś mieszkańców przetrwałej do naszych czasów rodowej siedziby. Podkreślano również, że ważne jest pielęgnowanie pamięci o założycielach Katowic, ale także współzałożycielach miejscowej parafii ewangelickiej, rodzinie zasłużonej dla rozwoju górnośląskiego górnictwa, której członkowie współtworzyli gospodarcze bogactwo śląskiego regionu, rzutujące również na jego obecny kształt i znaczenie. Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki przybliżył dzieje śląskiego rodu, będące dla większości słuchaczy także dziejami współwyznawców, jednych z fundatorów miejscowego kościoła parafialnego.

Tekst: Aneta M. Sokół, zdjęcia: Jan Szturc

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>