Archiwum

Sesja o Pawle Hulce-Laskowskim (z okazji 70. rocznicy śmierci): Cieszyn, 18 czerwca

W bieżącym roku minie 70. rocznica śmierci Pawła Hulki-Laskowskiego (1881-1946) – znanego ewangelickiego publicysty i pisarza, który szeroką popularność zdobył m.in. jako autor kultowego tłumaczenia „Przygód dobrego wojaka Szwejka” Jarosława Haszka. Hulka-Laskowski był związany z Żyrardowem, ale ostatnie miesiące życia spędził w Cieszynie.

Z okazji rocznicy Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Cieszynie organizuje sesję popularno-naukową poświęconą jego życiu i dorobkowi. Sesja odbędzie w sobotę 18 czerwca 2016 r. o godz. 16, w sali starej szkoły ewangelickiej w Cieszynie przy pl. Kościelnym 2 (wejście od strony ogródka, pierwsze piętro). Wstęp wolny.

W programie sesji:

  • prof. Rafał M. Leszczyński (ChAT Warszawa) – Twórczość i poglądy Pawła Hulki-Laskowskiego w kontekście biograficznym,
  • Agnieszka T. Tys (ChAT Warszawa) – Poglądy pedagogiczne Pawła Hulki-Laskowskiego,
  • Władysław Sosna (PTEw Oddział w Cieszynie) – Cieszyńskimi śladami Pawła Hulki-Laskowskiego,
  • występ Chóru Kościelnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie pod dyr. Joanny Sikory.

Paweł Hulka-Laskowski

Paweł Hulka-Laskowski (1881-1946) – polski pisarz, tłumacz, działacz, publicysta społeczny i religijny. Był ewangelikiem reformowanym.

Urodził się w Żyrardowie w rodzinie robotniczej wywodzącej się z czeskich emigrantów. Tłumaczył na polski dzieła takich autorów jak K. Čapek, J. Swift, J.F. Cooper, E. Kretschmer i in. Najbardziej jest znany z przekładu „Przygód dobrego wojaka Szwejka” J. Haška. W okresie międzywojennym pisał do wielu czasopism, a w 1921 r. wspólnie z żoną zaczął wydawać pierwszą gazetę w Żyrardowie, niezależne „Echo Żyrardowskie”. Obecnie uznawany jest za najwybitniejszego obywatela miasta Żyrardowa. Pochowany na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie.

Jest autorem następujących książek: „Twórca religii Iranu Zaratustra i jego nauka” (1912), „Porucznik Regier” (1927), „Mój Żyrardów” (1934), „Śląsk za Olzą” (1938), „Księżyc nad Cieszynem” (1946).

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>